İnstagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır

İnstagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır
İnstagram Keşfet Sıfırlama

İnstagram, uygulamayı kullandığımız süre boyunca kişisel deneyimimizi arttırmak ve bize ilgi alanımıza göre olan içerikleri göstermek için devamlı olarak hesaplamalar yapar. Bazen uzun süreli kullanım sonrası keşfette gösterilen içerikler ilgi alanımızın dışında gösterim yapmaya başlayabilir. Bu durumda instagram keşfet sıfırlama ihtiyacı duyarsınız ve tercihlerinizi temizlediğinizde artık yep yeni bir keşfet sayfası ile karşılaşırsınız.

Platform bizi devamlı uygulamada tutmak ve instagramı kullanırken daha iyi bir deneyim yaşamak için devamlı olarak hareketlerimizi takip eder. Bu aslında algoritma yönünde yapılan bir işlemdir ve tüm kullanıcılar için geçerlidir. Eğer bunu kapatmayı düşünüyorsanız maalesef ki mümkün değildir ve zaten platform politikalarında da bu konuda detaylı bir açıklama bulunmaktadır. İnstagramın devamlı olarak bu kullanıcı ilgi alanı belirleme işlemi özellikle uzun süredir instagramı aktif şekilde kullan kişilerde sorun oluşturabiliyor. Mesela siz daha çok moda ile ilgili araştırmalar yapıyorsanız karşınıza yiyecekler ile ilgili alakasız paylaşımlar çıkabiliyor.

Keşfet gösteriminin bozulduğu durumlarda instagram keşfet sıfırlama yaparak algoritmanın ilgi alanlarınızı yeniden hesaplamasını sağlayabilirsiniz. Keşfetin yeniden belirlenmesi için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Ayarlara girin.
  • Arama geçmişi temizlemeyi seçin.
  • Tümünü temizle seçeneğine tıklayın.

Bu işlemin ardından keşfet tercihleriniz sıfırlanacaktır. Siz keşfet kısmına tıkladığınızda ilgi alanınıza göre olan paylaşımı ilk incelediğiniz andan itibaren algoritma yeniden çalışmaya başlayacaktır. Eğer bunu daha da basitleştirmek istiyorsanız ayarlar sayfasında bulunan keşfet sayfası ilgi alanları seçeneğine girerek buradan manuel olarak size önerilecek olan içeriklerinizi seçebilirsiniz.