İnstagrama Girmediğim Halde Aktif Gözüküyorum

İnstagrama Girmediğim Halde Aktif Gözüküyorum
İnstagrama Girmediğim Halde Aktif Gözüküyorum

Yakın arkadaşlarımız ve tanıdığımız kişiler instagram üzerinden sohbet kısmından sizin profilinize veya konuşmanıza baktığında sizi aktif olarak görebiliyor. Siz uygulamayı o an için veya yakın bir zamanda kullanmasınızda sohbet kısmında sizin adınızın altında şuan aktif ibaresi bulabiliyor. Bu durumda instagrama girmediğim halde aktif gözüküyorum veya diğer kişiler beni çevrim içi olarak görüyor gibi bir sorunla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Bu bazen sorun oluşturabiliyor çünkü bir kişiye “biraz işim var” gibi bir cümle kullandıktan sonra sizi aktif görmesi oldukça itibarsız bir durum yaratıyor. Eğer bu problem ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bu durumu oluşturabilecek öğeleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. İnstagramın birkaç yazılımsal özelliği aktif görünme durumunu kendiliğinden oluşturabiliyor ve birkaç ayar ile bunu kapatabiliriz. Bu özellikleri sırası ile tecrübelerimize göre aşağıda listeliyoruz;

  • Uygulamayı arkaplanda açık bırakmak
  • Uygulama izinlerini kapatmamış olmak

Bu 2 madde platformun sürekli eşleştirmesini açık hale getirdiği için ve cihazımızdan karşı tarafa bir veri akışı sağlandığı için hesabımız o an aktif görünebilir. Yukarıda belirtilen maddelerde yer alan işlemleri kapatmak için belirtilen işlemleri detaylı olarak uygulayabilirsiniz.

  • Uygulamayı arkaplanda açık bırakmak

Özellikle android işletim sistemine sahip kişiler genelde cihazın alt orta kısmında bulunan uygulamaları arkaplana alma butonuna tıklıyor. Siz bu seçeneğe bastığınızda aslında uygulamalar kapatılmıyor ve veri akışı aynı şekilde sağlanmaya devam ediyor. Buda doğal olarak instagramda aktif olmadığım halde online görünüyorum problemini oluşturuyor çünkü hesabınız halen instagram ile bağlantı halinde kalıyor. Uygulama tam anlamı ile kapatılmadığı için birisi konuşma geçmişinden sizin profilinize baktığında halen aktif olduğunuzu görüyor.

Uygulamaların aşağıda alındığında tam anlamı ile kapatılabilmesi ve instagramında bizi aktif olarak görmemesi için son öğeler butonuna ek bir seçenek daha belirir. Bu buton genelde bir silme işareti olarak bulunur veya “Tümünü Kapat” gibi bir yazıda yazabilir. Siz buna bastığınızda uygulama arkaplanda çalışmayı durdurur ve birkaç saniye içerisinde instagramda da artık çevrim dışı olarak görünürsünüz.

Dikkat edilmesi gereken bir konuda son zamanlarda androidde son öğeleri kapatma işlevinin özellikle sosyal medya uygulamalarında tam olarak çalışmaması. Yani örneğin arkaplanda açık olan 5 uygulama var ise siz bunları kapattığınızda size devre dışı bırakıldığı gösteriliyor ancak tekrar son öğeler butonuna bastığınızda sosyal medya platformları açık kalmış görünüyor. Buna engel olmak için kapatma işlemini yaptığınızda instagram gibi platformları el ile kendiniz yukarı veya sağa doğru sürükleyip devre dışı bırakınız.

  • Uygulama izinlerini kapatmamış olmak

Genelde birçok platform cihaza yüklendiğinde stabil bir çalışma için gerekli izinler otomatik olarak ayarlanır ve cihaz ile eşleştirilir. Ancak bazı zamanlar optimizasyon eksiği bulunan telefonlarda bu ayarları manuel bir şekilde yapmanız ve kullanmanız gerekir. Yeterli optimizasyon yok ise instagramda neden sürekli aktif görünüyorum diyerek düşünür ve gerekli çözümü bulamazsınız.

Optimizasyonu sağlamak için izinleri devre dışı bırakmanız durumunda yeni bir bildirim geldiğinde bu bildirime ulaşamayabilir ve arkadaşlarınızın sizinle etkileşime geçtiğinden haberdar olamayabilirsiniz. Bu yüzden izinleri kapatmanız durumunda bildirim alamayacağınızı unutmayınız ve ihtiyacınız yok ise bunu devre dışı bırakmayınız. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız izinleri aktif edip eski şekilde bir önceki ayarlar ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bazen arkadaşlarımız ile aramızda kurulan güven duygusu sosyal medya platformları hakkında yetersiz bilgi kaynağından dolayı sarsılabiliyor. Bu durumlardan en sık rastlananlardan birisi instagram sürekli aktif görünme oluyor ve birkaç dakika araştırma yapanlar karşı tarafa bunun bir yanlış olduğunu kolayca anlatabiliyor. Dilerseniz bu kısımda anlatılanların ekran görüntüsünü alabilir veya sayfa bağlantısını alıp arkadaşınıza iletebilirsiniz. Böylelikle oda burada yazılanları okuyup önemsenmeyecek kadar küçük bir hata olduğunu anlayabilir ve durumu düzeltebilirsiniz.